Miesiąc: maj 2014

  • Obchody 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej – plan wstępny

    Informujemy, że obchody 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej odbędą się 18-20 lipca 2014r. W tych dniach zaplanowano szereg wydarzeń nawiązujących do tematyki wg. następującego planu:

    Piątek 18.07.2014r. godz. 21.00 Rynek Miejski w Przasnyszu
    Widowisko (teatr uliczny) pn. Przasnyski Feniks (tytuł roboczy). Spektakl światło – dźwięk z udziałem aktorów, rekonstruktorów.

    Sobota 19.07.2014r. od 10.00 Rynek Miejski w Przasnyszu
    Inauguracja wystawy dot. I wojny światowej w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, prezentacja dioram i dorobku grup rekonstrukcyjnych. Scenki z życia pn. Życie mieszkańców na linii frontu.
    Sobota godz. 19.00 Jednorożec – Modlitwa ekumeniczna na cmentarzu w Jednorożcu.
    Sobota godz. 21.00 Jednorożec – rekonstrukcja wydarzeń pn. Jednorożec 1915 (tytuł roboczy). Widowisko pokazujące martyrologię ludności cywilnej na linii frontu (jednorożec został zniszczony w 100%).

    Niedziela 20.07.2014r. Górki, gmina Czernice Borowe
    godz. 12.00-14.00 zwiedzanie obozów grup rekonstrukcyjnych
    godz. 14.00 rekonstrukcja epizodów Bitwy Przasnyskiej
    godz. 16.00 zwiedzanie pola bitwy.

    Imprezy towarzyszące (sobota – niedziela):
     Promocja książki o Ks. Józefie Piekucie – biografia i wspomnienia dotyczące okresu I wojny światowej.
     Gra terenowa „Szlakiem frontu wschodniego I wojny światowej po Ziemi Przasnyskiej” – 2 etapy.
     Przejażdżki kolejką wąskotorową na trasie Górki – Czernice Borowe, zwiedzanie zabytkowego kościoła w Czernicach Borowych i wystawy tematycznej.
     Przejażdżki drezynami, rowerami, zaprzęgami konnymi, na odcinku Przasnysz – Rostkowo – Górki.
     Kiermasz militariów, potraw regionalnych,

    Dla odwiedzających region w czasie 18-20.07.2014 zostanie przygotowana specjalna oferta pobytowa w oparciu o istniejącą infrastrukturę turystyczna, hotelarską, gastronomiczną i agroturystyczną. Szczegółowy scenariusz jest w trakcie opracowań.

    Dodatkowe informacje dla rekonstruktorów:

    Do udziału w rekonstrukcji zapraszamy:
     strona niemiecka – mundury z okresu walk 1914 – 1915;
     strona rosyjska – mundury polowe;
     ludność cywilna – ubrania z epoki;
     W pikniku historycznym dopuszczamy udział rekonstruktorów w mundurach armii austro – węgierskiej oraz w mundurach legionowych.

    Prosimy wszystkie grupy o przygotowanie dioram. Prosimy grupy o potwierdzenie swojego uczestnictwa i ilości osób w formie pisemnej. Uczestnikom zostanie przesłany szczegółowy harmonogram imprezy i potwierdzone warunki uczestnictwa drogą elektroniczną. Kontakt pshoprzasnysz@gmail.com. Obozowisko zostanie zorganizowane na polu rekonstrukcyjnym w Górkach z możliwością noclegu i wyżywienia w warunkach polowych. Do dyspozycji: drewno, słoma, art. spożywcze, napoje. Istnieje również możliwość zakwaterowania w szkole i strażnicy OSP w Rostkowie. Przewidujemy rzeczywisty zwrot kosztów podróży. Do udziału zapraszamy grupy zorganizowane.

    Osoby do kontaktu:
     Kamil – 23 674 60 41
     Marek – 502 304 456

    Organizator: Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej. Współpraca: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Urząd Miasta Przasnysz, Urząd Gminy Jednorożec, Urząd Gminy Czernice Borowe, Stowarzyszenie Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej z kołem historycznym 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza oraz sponsorzy.

    Przygotowania do zaplanowanych obchodów trwają, poniżej przedstawiamy kilka zdjęć:z

  • Szlak frontu wschodniego I wojny światowej – etap I

    szlakfrontu2Przełom roku 2013 i 2014 to okres „pracy organicznej” : pisanie i realizacja wniosków. Jednym z takich zadań jest trasa turystyczna p.n. „Szlak frontu wschodniego I wojny światowej”. Dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego zrealizowaliśmy I etap, który jest t.z.w. wkładem własnym do dalszej realizacji zadania. Środki na pozostałą część to środki unijne. Dotychczasowym działaniem przetarliśmy ścieżki. Przełamaliśmy wiele trudności. Najwięcej satysfakcji sprawiły nam przekazywane z terenu sygnały świadczące o akceptacji wykonanych tablic, ich formy i treści. Szczególnie jeden fakt sprawił nam wyjątkową radość. Jedną z tablic powinniśmy ustawić na cmentarzu, który znajduje się na prywatnej działce.
    Z uzyskanych informacji wynikało, że właściciel nie jest przychylnie nastawiony do tego typu działań, ponieważ zabiegał, aby samorząd wykupił od niego działkę z cmentarzem.
    Z duszą na ramieniu pojechaliśmy do gospodarza. Po dłuższej pogawędce okazało się, że nie tylko nam pomógł w ustawieniu tablicy, ale sam zadeklarował, że będzie o nią dbał. Podobne deklaracje otrzymaliśmy w innych miejscach, gdzie lokalni włodarze lub stowarzyszenia przyjęły na siebie obowiązki konserwacji i monitoringu ustawionych tablic. Dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nam pomagali.
    Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć prezentujących tablice na szlaku.